Ile punktów edukacyjnych musi zdobyć lekarz?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2017 roku, w sprawie możliwości spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów określa próg minimalny 200 punktów edukacyjnych w 48 – miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Obwieszczenie zawiera również tabelę określającą liczbę punktów edukacyjnych odpowiadających poszczególnym formom doskonalenia zawodowego. Znajdziesz ją tutaj.
Każdy lekarz i lekarz dentysta powinien złożyć w swojej Okręgowej Izbie Lekarskiej dokumenty, uwierzytelniające zdobyte punkty edukacyjne włącznie z indeksem doskonalenia zawodowego, w którym dokumentuje się przebieg kształcenia ustawicznego.
Dziś jednak chcielibyśmy skupić się na konferencjach online, gdyż w czasie globalnej pandemii są one bardzo bezpieczną, a przy okazji wartościową formą zdobywania punktów. W tak szybko rozwijającej się branży doszkalanie zawodowe jest ważnym elementem praktyki medyka. To od Twojej wiedzy zależy zdrowie i życie pacjentów.
Przedstawiciele zawodów medycznych takich jak: lekarz, lekarz dentysta, ratownik medyczny czy diagnosta laboratoryjny zobowiązani są do dokształcania zawodowego. Ustawa Ministra Zdrowia określa próg punktowy, który należy osiągnąć w danym okresie rozliczeniowym. Za co można zdobyć punkty edukacyjne? Między innymi za:
– odbycie praktyki klinicznej w zagranicznym bądź krajowym ośrodku specjalistycznym,
– udział w wewnętrznym szkoleniu,
– wykład bądź informację w formie pogadanki lub plakatu
– napisanie i opublikowanie fachowych treści w rozdziale książki medycznej lub multimedialnego programu edukacyjnego,
– opublikowanie książki własnego autorstwa o charakterze medycznym,
– wykonanie tłumaczenia i publikacja artykułu w kwalifikowanym czasopiśmie medycznym,
– kierowanie stażem podyplomowym jako opiekun stażu,
– udział w posiedzeniu lekarskiego towarzystwa naukowego,
– udział w konferencji czy sympozjum.