Ile punktów edukacyjnych musi zdobyć lekarz?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2017 roku, w sprawie możliwości spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów określa próg minimalny 200 punktów edukacyjnych w 48 – miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Obwieszczenie zawiera również tabelę określającą liczbę punktów edukacyjnych odpowiadających poszczególnym formom doskonalenia zawodowego. Znajdziesz ją tutaj.
Każdy lekarz i lekarz dentysta powinien złożyć w swojej Okręgowej Izbie Lekarskiej dokumenty, uwierzytelniające zdobyte punkty edukacyjne włącznie z indeksem doskonalenia zawodowego, w którym dokumentuje się przebieg kształcenia ustawicznego.

Dziś jednak chcielibyśmy skupić się na konferencjach online, gdyż w czasie globalnej pandemii są one bardzo bezpieczną, a przy okazji wartościową formą zdobywania punktów. W tak szybko rozwijającej się branży doszkalanie zawodowe jest ważnym elementem praktyki medyka. To od Twojej wiedzy zależy zdrowie i życie pacjentów.

Przedstawiciele zawodów medycznych takich jak: lekarz, lekarz dentysta, ratownik medyczny czy diagnosta laboratoryjny zobowiązani są do dokształcania zawodowego. Ustawa Ministra Zdrowia określa próg punktowy, który należy osiągnąć w danym okresie rozliczeniowym. Za co można zdobyć punkty edukacyjne? Między innymi za:

– odbycie praktyki klinicznej w zagranicznym bądź krajowym ośrodku specjalistycznym,

– udział w wewnętrznym szkoleniu,

– wykład bądź informację w formie pogadanki lub plakatu

– napisanie i opublikowanie fachowych treści w rozdziale książki medycznej lub multimedialnego programu edukacyjnego,

– opublikowanie książki własnego autorstwa o charakterze medycznym,

– wykonanie tłumaczenia i publikacja artykułu w kwalifikowanym czasopiśmie medycznym,

– kierowanie stażem podyplomowym jako opiekun stażu,

– udział w posiedzeniu lekarskiego towarzystwa naukowego,

– udział w konferencji czy sympozjum.

Czym konkretnie są konferencje?

Konferencje lekarskie są to spotkania medyczne, podczas których przedstawiane i omawiane są informacje naukowe na najwyższym, światowym poziomie. Skierowane są do pracowników ochrony zdrowia. Tego typu wykłady i seminaria dają możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz wymiany doświadczenia z innymi uczestnikami tych wydarzeń. Termedia wychodzi naprzeciw Twojemu bezpieczeństwu, pamiętając o obowiązku ciągłego doskonalenia, jaki spoczywa na barkach przedstawicieli zawodów medycznych i swojej ofercie posiada konferencje online i webinary dla medyków, za które otrzymacie punkty edukacyjne. Tematyka naszych konferencji jest bardzo szeroka, a ich treść tworzona jest przez najlepszych specjalistów, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Jeżeli chcesz zapoznać się z ofertą konferencji medycznych Termedia, kliknij TU. Na stronie znajdziesz listę wydarzeń, cennik oraz liczbę punktów edukacyjnych, jaką otrzymasz za udział w danym wykładzie, a także będziesz mógł poznać specjalistów, którzy będą prowadzić konferencje.